Jak przygotowac zwierzęta do zabiegu?

 

Przygotowanie pacjenta do zabiegu ze znieczuleniem ogólnym

 

         Stan zdrowia Państwa pupila często wymaga przeprowadzenia przez lekarza weterynarii badania, zabiegu kosmetycznego lub chirurgicznego w znieczuleniu ogólnym.

Obecna fachowa wiedza i nowoczesne metody pozwalają na zmniejszenie do minimum ryzyka związanego ze znieczuleniem ogólnym i zabiegiem operacyjnym. Należy jednak pamiętać, że w każdym przypadku istnieje pewne ryzyko.

Dlatego też ważne jest odpowiednie przygotowanie zwierzęcia do zabiegu przebiegającego w znieczuleniu ogólnym, w celu zminimalizowania ryzyka wystąpienie a komplikacji.

       

      Pełny żołądek stanowi dodatkowe obciążenie układu krążenia, może opóźniać efekty działania znieczulenia, a ponadto nasila się wymioty, będące skutkiem ubocznym stosowania środków sedacyjnych. Może wtedy dojść do zaaspirowania zwróconej treści pokarmowej do płuc, co jest przyczyna ciężkich komplikacji. Dlatego tez zaleca się przez ostatnie 24 godzin przed zabiegiem nie podawać zwierzęciu żadnego pokarmu. Natomiast należy zapewnić dostęp świeżej wody. W przypadku zwierząt poruszających się swobodnie (np. koty) należy przetrzymywać je w zamkniętym pomieszczeniu i w razie potrzeby wyprowadzać na smyczy. W dniu poprzedzającym zabieg i w dniu samego zabiegu należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego. Takie postepowanie ułatwia przeprowadzenie zabiegu i zapobiega niekontrolowanemu oddawaniu kału i moczu w czasie trwania znieczulenia ogólnego.

 

Wybudzanie ze znieczulenia

 

       Po przeprowadzonym zabiegu jeszcze przez kilka do kilkunastu godzin funkcjonowanie organizmu zwierzęcia jest upośledzone. W okresie wybudzania się zwierzęta wykazują nadmierna wrażliwość na bodźce zewnętrzne np. hałas, dotyk, jaskrawe światło. Również temperatura ciała ulega obniżeniu. Z tych powodów bardzo ważne jest zapewnienie zwierzęciu spokoju, umieszczenie go w ciepłym, zaciemnionym miejscu.

Podczas wybudzania najpierw powraca świadomość a dopiero później zwierzę zaczyna kontrolować swoje ruchy.

 

         Dlatego też zwierzęciu należy przygotować legowisko na podłodze, ponieważ niekontrolowane próby podnoszenia się bądź zeskoczenia np.

z fotela mogą doprowadzić do urazów. Wywołany zabiegiem stres powoduje, ze przy wybudzaniu pacjent może skomleć i popiskiwać.

Nie jest to jednak spowodowane bólem, gdyż po zabiegu zwierzę otrzymuje leki przeciwbólowe.

 

Żywienie i ruch pacjenta

 

       Po zabiegu należy stopniowo wprowadzać do żywienia płyny, a po kilkunastu godzinach pokarmy półpłynne i wreszcie stale. Trwające jeszcze w tym czasie działanie  środków znieczulających może powodować wymioty lub prowadzić do zaburzenia odruchu połykania, co może być przyczyna zachłystu. Zastosowana głodówka nie ma niekorzystnego  skutku dla pacjenta. Po zabiegach na jamie brzusznej wskazane jest podawanie małych porcji łatwostrawnego pokarmu.

     

Po zabiegach w znieczuleniu ogólnym takich jak usuwanie kamienia nazębnego, należy ograniczyć ruch przez okres ok. 24 godzin, dopóki nie powróci prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Przy poważniejszych zabiegach okres rekonwalescencji może trwać znacznie dłużej. W tym czasie zwierzę powinno być pod szczególnym nadzorem. Bardzo ważne jest unikanie jakichkolwiek gwałtownych ruchów lub wysiłku mogącego doprowadzić do urazów rany pooperacyjnej. U zwierząt starających się zerwać opatrunek lub szwy należy zastosować różne zabezpieczenia kołnierz.

 

© 2023 by Animal Clinic. Proudly created with Wix.com

  • w-facebook
  • Twitter Clean
  • w-googleplus

USŁUGI:

- Profilaktyka

- Zabiegi chirurgiczne

- Położnictwo i ginekologia

- Leczenie zachowawcze

- Fachowe porady

- Wizyty domowe

Godziny przyjęć :

8.00 - 16.00

Poniedziałek-Piątek

 

8.00 - 13.00

Sobota

Adres:

Warszawska 30

26-660 Jedlińsk

 

Mail: monvet@monvet.pl
Tel: +48  501 178 382

 

Współpracujemy z:

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now